Ekonomik Dalgalanmalarda Proje Yöneticisi Yetkinlikleri Neler Olmalı?

Değişen ekonomik düzende proje yöneticisi hangi yetkinlikleri bulunmalıdır? Gelin beraber göz atalım!

Proje Yöneticisi Yetkinlikleri;

İLETİŞİM

Sağlam ve etkili ilişki kurmak ve güçlendirebilmek

 Her zaman ne kadar önemli desek de bu beceri mevcut çevrede daha da önem kazanacak. Böylece proje yöneticisi çözmeye çalıştığı problemleri kavradığını ve ekonomik kısıtları proje kapsamında yönetebildiğini garantilemiş olur.

LİDERLİK

 Liderlik becerisi ekip içi görev dağılımını yönetmekle kalmaz, proje başarısından da sorumludur.

DEĞİŞİME ADAPTE OLMA

Bütçe ve zaman çizelgelerine sadık kalmak, maliyetin etkin yönetildiği operasyonların tedariği ve değişen çevre şartlarına karşı gösterilen çeviklik,( proje yöneticisi için) ekonomik durağanlık süresince önemli rol arz eder.

T İNSANI OLMA

Farklı becerilerde zenginleşmek

Birden fazla rol tanımı olan proje yöneticisi ekonomik krizlerde daha sağlam bir şekilde ayakta kalabilir. Bunu belki proje yöneticisinin kendini iş analisti gibi klonlaması ya da ürün yöneticisinin ekstra iş yükünü almak paylaşması olarak düşünebiliriz .

Proje yönetimi, bu noktada operasyon ya da teknoloji departmanlarında devamlı süreç iyileştirmede ihtiyaç duyulan bir beceri kümesi olarak karşımıza çıkar.

Olası bir ekonomik gerilemede, şirketler, pratik yalın ve çevik deneyimi olan ve geçmişte de iyi olduğunu bir şekilde ispat etmiş proje yöneticilerini arayacaklar. Yöneticiler benzer sonuçları daha az kaynakla teslim etme -proje kontrolü ve bütçeleme becerilerini göstermeleri gibi- ihtiyacına girecek.

DEĞİŞİMİ YÖNETEBİLME

 Risk yönetimi hiç şüphesiz ki önemlidir. Ancak bu bir düşüş sonrasında hemen aranan yegane beceri olduğu anlamına gelmez. Ayrıca Değişimi yönetmede uzman olmak , organizasyonların beklenmedik değişiklikleri yönetme ihtiyacı bu noktada önem kazanmaktadır.

Ekip üyelerinin farklı rolleri üstlenmesi ekonomik dalgalanmalarda ayakta kalma şansını arttırır.

Kaynak: PMNetwork

Katkıda bulunan: Dilan KÖSE

Eğitim takvimimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş