PMP® Sınav Hazırlık Sürecim-Sena Tayoğlu

Sınavı geçerek PMP Sertifikası alan Sena Tayoğlu’nu tebrik ediyoruz ve hazırlık süreciyle ilgili geri bildirimi için çok teşekkür ediyoruz.

Geri bildirimde, hem hazırlık önerileri veriyor, hem de Premier ATP’ler tarafından sağlanan “Klonlanmış Sorular” ın ağırlık derecesini ve sınav sorularıyla karşılaştırmasını yapıyor. Ayrıca PMI’ın PMP sınav soruları sağladığı “Study Hall” için değerlendirmede bulunuyor. Yazının sonunda ise eğitim takvimimizi ve “Hangi Sertifika Kim İçin? PMP® mi? CAPM® mi?” yazımızı bulabilirsiniz.

PMP Sınavına Nasıl Hazırlandım?

PMP sınav hazırlık sürecim, konu sunumlarının üzerinden geçerek ve not çıkararak başladı. Sınava girecek arkadaşlara tavsiyem benim yaptığım gibi uzun uzun konu çalışarak vakit kaybetmesinler. Eğitimde verilen sunumların üzerinden geçtikten sonra soru çözmeye başlasınlar. Çünkü sınav soruları ezbere dayalı olmamakla birlikte verilen senaryolar üzerinden yorum getirmenizi gerektiriyor. Sınavdan geçebilmek için verilen senaryolarda doğru bir yorum geliştirmeniz gerekiyor, bu da bolca soru çözerek gelişiyor. Ben konu tekrarları ve notlar çıkardıktan sonra Cloned Question’ları çözerek ilerledim. Burada Cloned Question’ları bölümlere ayırarak yorumlayacağım.

  • Part1 General Questions ve Part5 Cloned Questions: Bu bölümlerdeki soruların sınava en yakın sorular olduğunu düşünüyorum. Bu bölümdeki soruları ilk çözdüğümde %75 başarı oranım vardı. Özellikle sınav sorularındaki çözüm mantığını ilk parttaki sorular ile kazandığımı düşünüyorum.
  • Part2 Agile Cloned Test Prep Questions ve Part4 Added Agile Questions: İkinci ve dördüncü bölümdeki bu sorular ilk bölüme göre daha zordu. İlk çözdüğümde başarı oranım %60 civarındaydı. Bu bölümlerde doğrudan agile yaklaşımına ilişkin ezbere dayalı sorular da var. Bu sebeple başarı oranınız moralinizi bozmasın.
  • Part3 Hybrid Cloned Test Prep Questions ve Part7 Cloned Questions: En zorlandığım bölümler bu ikisi oldu. Başarı oranım ilk çözdüğümde %50 civarındaydı. Ancak iki tekrardan sonra soruların mantığını anlayarak yorum geliştirebildiğimi farkettim.

Bu soruların akabinde sınava 1 ay kala PMI tarafından oluşturulan Study Hall içeriğini satın aldım. Study Hall Essentials (39$) ve Study Hall Plus (63$) olmak üzere iki seçenek halinde sunuluyor. Ben zamanım kısıtlı olduğundan ve akabinde Dilek Hocamın da yönlendirmeleri üzerine Study Hall Essentials paketini satın aldım. Bu pakette 2 deneme sınavı (175 soruluk), 15 mini deneme sınavı (15 soruluk) ve Practice Question’lar bulunuyor. 175 sorudan oluşan 2 deneme sınavı, gerçek sınav sorularıyla oldukça benzer mantıkla hazırlanmış. Verilen senaryolar üzerinden en doğru yaklaşımı seçmenizi istiyor. Ancak gerçek sınav sorularına göre deneme soruları çok daha zor. İlk deneme sınavında %70, ikinci deneme sınavında %63 başarı gösterebildim. Practice Question’lar, gerçek sınav sorularına göre daha farklı bir mantıkla hazırlanmış. Bu sebeple yeterli vaktiniz varsa çözebilirsiniz ancak vakit kısıtınız varsa bu soruları atlamanızı tavsiye ederim. Benim sınava hazırlanırken gerçek sınava en yakın bulduğum sorular bu paket içeriğindeki 175 soruluk full deneme sınavları. Bu deneme sınavları birebir sınav mantığı ile hazırlanmış. Deneme sınavını çözmeye başladığınızda gerçek sınavda olduğu gibi sağ üst köşede bir sayaç başlıyor ve ne kadar süreniz kaldığını gösteriyor. Bu anlamda gerçek sınavı %100 simüle eden bir uygulama olmuş. Bu paket içeriğindeki tüm sorular zorluk seviyelerine göre gruplandırılıyor. Soruları çözdükten sonra “review all” seçeneği ile doğru ve yanlış yaptığınız soruları, bu soruların zorluk derecelerini (easy, moderate, difficult, expert) ve tüm soruların detaylı cevaplarını görebiliyorsunuz. Özellikle cevaplar kısmında soruların hangi kaynaktan yola çıkarak hazırlandığı, bölüm/başlık/sayfa sayısı gibi referans bilgilere yer veriliyor. Böylece yanlış yaptığınız soruları inceleyerek hangi konu başlıklarında zayıf olduğunuzu da tespit etmiş oluyorsunuz. Cloned Question’lar ile kıyaslayacak olursam Study Hall paketindeki sorular mantık açısından oldukça benzer ancak Cloned Question’ların cevapları malesef detaylı ve öğretici değil. Bu anlamda Study Hall içeriğini oldukça zengin buldum.

Study Hall paketindeki tüm soruları 2 defa baştan sona çözdükten sonra soruları artık ezberlediğimi düşünerek ücretsiz kaynaklara bakmaya başladım. Youtube üzerinden David MacLachlan soru çözüm videolarını izlemeye başladım. Bu aşamada bir sıralama hatası yapmışım, sorular bana oldukça basit geldi. David MacLachlan sorularını hemen konu çalışmaya başladıktan sonra çözmek gerekiyor. Bu videolar sınav içeriğindeki konuları da pekiştirmeyi sağlıyor. Eğer vaktiniz kısıtlıysa ve gerçek sınav mantığına yakın ücretsiz bir kaynak arıyorsanız David MacLachlan “150 PMBOK 7 Scenario-Based PMP Exam Questions and Answers” başlıklı videosundaki soruları çözmenizi tavsiye ederim. Bu kanaldaki diğer sorular daha çok konu pekiştirmeye yarayan ancak gerçek sınav sorularına göre basit kalan sorular.

Son olarak, sınav zor değil sadece sorulara nasıl yaklaşmamız ve nasıl yorumlamamız gerektiğini öğrenmemiz gerekiyor. Bu da sınav içeriğine yakın hazırlanmış sorulardan bolca çözerek gelişiyor. Bu arada sınava evden değil sınav merkezinde girmeyi tercih ettim. Sınav merkezinde salona alınmadan önce eşyalarınızı ve telefonunuzu kilitli dolaplara bırakmanız isteniyor. Elektronik imzanız alınıyor ve resminiz çekiliyor. Tüm bu işlemler için sınava en az 30 dk kala sınav merkezinde olmanız önemli.

Sınav başvurusu ve çalışma yöntemi konusunda oldukça fazla sorum vardı. Her aşamada Liderler ve Projeler Platformundan Dilek Koçak Hocamın tavsiyelerini alarak ilerledim. Dilek Hocamın deneyim ve tecrübeleri doğrultusunda sorunsuz bir sınav süreci geçirdim.  Emeği ve destekleri için buradan da kendisine sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

Eğitim Takvimimiz: https://liderlerveprojeler.com.tr/etkinlik-takvimi/

Hangi Sertifika Kim İçin? PMP® mi? CAPM® mi?: https://liderlerveprojeler.com.tr/kurumlarin-proje-yonetimi-yetkinlikleri-icin-hangi-egitim-kime-uygun-capm/

 

 

Bu gönderiyi paylaş