PMP® (Project Management Professional ) S.S.S

 • 0
 • Mayıs 13, 2022

Portföy Description

– PMP Nedir?

Türkçe çevirisi Proje Yönetimi Uzmanı anlamına gelmektedir. PMI tarafından verilen ve proje yönetimi konusunda verilen dünyada en değerli sertifikadır.

PMP Eğitimlerimiz için: https://liderlerveprojeler.com.tr/proje-yonetimi-egitimleri/

– Neden Proje Yönetimi ve PMP  (Project Management Professional)  – Proje Yönetimi Uzmanı Sertifikası?

PMP sertifikası proje yönetimi konusunda paydaşlarınızla aynı dili konuştuğunuzu göstermenin yegâne yoludur. Dünya üzerinde PMP – Proje Yönetimi Uzmanı sayısı 2021’nin sonunda 1.250.000’i aştı ve bu sayı giderek artacak gibi görünmektedir. Dünyanın neresine giderseniz gidin “PMP – Proje Yönetimi Uzmanı (Project Management Professional) sertifikasyonu sahibiyim” dediğiniz anda herkes, proje yönetiminde onlarla aynı dili konuştuğunuzu anlıyor. Bu yüzden uluslararası geçerliliği olan bu sertifikasyon, iyi bir kariyer için önemli bir belge durumundadır. Aynı şekilde dünyadaki önemli firmalar proje yöneticiliği için bu belgeyi şart koşmaktadır.

– Nasıl PMP  (Project Management Professional) – Proje Yönetimi Uzmanı Olurum?

Sınava girebilmek için, 35 saatlik proje yönetimi eğitimi ve üniversite mezunları için 36 ay, lise ve dengi mezunları için 60 aylık proje yönetimi deneyimi gerekmektedir. Beyan edilen deneyimler beyan tarihinden geriye dönük olarak en fazla 8 yılı kapsamalıdır.

Proje yönetimi deneyiminde, projelerin yönetim ekiplerinde, başlatma, planlama, uygulama, izleme ve kontrol, kapanış aşamalarında karar verici, yönetici, yönlendirici rol oynamış olmak gerekmektedir. Eğer bir proje içerisinde sadece ürünün ortaya konmasında operasyonel bir iş yapmış isek bu, proje yönetimi deneyimi olarak dikkate alınmayacaktır.

– Sınava Nasıl Başvurabilirim?

PMI’ın web sitesinden aşağıdaki bağlantıyı kullanarak PMP sertifikası başvuru sayfasına ulaşabilir ve bu sayfadaki “Apply Now” butonuna tıklayıp ilgili yönergeleri takip ederek başvurunuzu yapabilirsiniz: https://www.pmi.org/certifications/types/project-management-pmp

– PMP Sertifikası ( PMP Certification ) Sınavı Başvuru Süreci Nasıl İşliyor?

 1. PMP sertifikası ( PMP Certification ) almak isteyen bireyler öncelikli olarak PMI® sertifika başvurusu yapmalıdır.
 2. Başvuru ekranı 90 gün boyunca aktif olacaktır. Başvuru için deneyim ve eğitim bilgilerimizi bu ekranlardaki alanlara girmiş olmalıyız.
 3. Kontrol aşamasına gelindiğinde ise PMI başvuruları ile ilgili yapılan incelemeler sonucunda bir hata olup olmadığı gözlemlenmektedir. Dolayısıyla bireyler eğer online bir başvuru yapmışlarsa bu süreçte eksik ya da hataların durumu analiz edilir ve 5 iş günü içinde, sınavı almaya uygun olup olmadığınız bilgisi size iletilir.

– Sınava Son Başvuru Tarihi Var Mı?

Sınava başvuru yapıp uygunluğunuzu aldıktan sonra 1 yıl içerisinde sınava başvuruda bulunabilirsiniz.

– Uygunluk Alındıktan Sonra Sınavı Ne Zaman Alabilirim?

Sınav uygunluğunuz 1 yıl geçerlidir, 1 yıl içerisinde sınavınızı almış olmanız gerekmektedir.

– Sınav Başvurusundaki Denetim (Audit) Süreci Nedir?

PMI, sınav için başvuran adaylar arasından rastgele seçim yaparak kişinin tecrübe ve eğitimlerini belgelendirmesini talep etmektedir (Audit süreci). Eğer Audit (denetim) için seçilirseniz aşağıdaki bilgileri  pmi.org üzerinde size tanımlanan şekilde yüklemeniz gerekmektedir.

 1. Aldığınız bu eğitimin İngilizce tanımını ve içeriğini (saati, kapsadığı konular, kim tarafından verilmiş, vb.), üniversitede aldığınız dersi eğitim ön şartı olarak girdiyseniz üniversiteden İngilizce transkript alarak belgelendirme yapabilirsiniz.
 2. İlk başvurunuz sırasında proje yönetimine dair deneyimlerinizi PMI kendi formatında, her biri bir referans kişi tarafından yorumlanmış ve imzalanmış olarak istemektedir.

PMI, kişilerin beyan etmiş olduğu tüm bilgilerin doğru olduğunu kabul eden bir kuruluştur. Sürece başvururken kabul ettiğiniz etik kuralların işletilmesi konusunda son derece hassastır. Audit sürecine kalmanız durumunda, başvururken girmiş olduğunuz tecrübeler ve eğitimler referanslarınıza danışılarak doğrulanacağından, lütfen sınava başvuru sırasında doğrulanamayacak deneyim ve eğitimlerinizi belirtmeyiniz.

– Proje Yönetimi Deneyimim Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Deneyiminiz, sınav başvurusunda geçerli olması adına başvuru tarihinizden itibaren geriye dönük son 8 yıl içerisinde olmalıdır.

– PMP   (Project Management Professional) Sınavını Ne Zaman Nereden Alabilirim?

Sınav tarihleri başvuru kabulü sonrası gelen mailde yapılan yönlendirmeler ile aday tarafından belirlenmektedir. Sınav, bulunduğumuz süreçte evden online olarak da alınabiliyor. Detaylı bilgi için: https://liderlerveprojeler.com.tr/evden-pmp-sinavi-alma-sureci/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

-Sınavı Hangi Dillerde Alabilirim?

Tüm sertifikasyon sınavlarının temel dili İngilizce’dir. Ancak PMP® Sınavı farklı dil yardımlarıyla alınabilmektedir. Dil yardımı demek, sınav sorularının hem İngilizce hem de yardım alınacak dilde görüntülenebilmesi anlamına gelir. Sınavı Türkçe dil yardımı ile de alabilirsiniz. Diğer sertifikasyon sınavlarında henüz Türkçe dil desteği bulunmamaktadır.

Sınavı, takviminizi belirlerken dili Türkçe seçerek, Türkçe alabilirsiniz. Ancak sınavda hangi dil seçilirse seçilsin, soruları hem seçtiğiniz dilde hem de İngilizce olarak görebilirsiniz. Sınav dilini Türkçe seçtiğiniz takdirde karşınıza sorular öncelikle Türkçe gelecektir, bir pop-up penceresinden de sorunun İngilizcesine erişebilir olacaksınız. Katılımcılarımızdan aldığımız geri bilidirimlerde, sınav dili Türkçe seçildiğinde, pop-up vasıtasıyla soruların İngilizcesine ulaşmanın, sınav sırasında zaman veya motivasyon kaybı yaratmadığı iletilmiştir.

– PMP  (Project Management Professional) Sınavı Ücreti Ne Kadardır?

Eğitiminizi bir Basic ATP’den alarak sahip olacağınız avantajların yanı sıra Premier PMI-ATP ®️ (Authorized Training Partner) bir kuruluş olarak, eğitimlerini bizden alan katılımcılarımız için PMI sertifikasyon sınav ücretlerinde indirim sağlayabilmekteyiz. Sınav indirimi sağlanabilmesi için PMI üyeliğinizi almış olmanız gerekmektedir. PMI üyeliği + PMP sertifikasyon ( PMP Certification ) sınav ücreti toplam 453 USD iken, size sağlayacağımız indirim ile toplam 396 USD’ye inmektedir.

PMI Üyeliği / Temel Sınav Paketleri
  PMP CAPM ACP PMI-RMP PMI-PBA
Üyelik Ücreti 129 $ 129 $ 129 $ 129 $ 129 $
Sınav Ücreti (Üyeler) 324 $ 180 $ 348 $ 416 $ 324 $
Liste Fiyatı 453 $ 309 $ 477 $ 545 $ 453 $
ATP İndirimi 57 $ 32.5 $ 61 $ 73 $  57 $
ATP Fiyatı 396 $ 277.5 $ 416 $ 472 $ 396 $

 

– Hazırlık İçin Ne Kadar Süre Gereklidir?

Yaklaşık 3 ay gerekli olacaktır. Çalışma planınızı siz yapmalısınız, en az 2 saat hafta içi, biraz daha fazla hafta sonu çalışması koymalısınız. Sınav hazırlığına 35 saatlik PY eğitimi sonrasında başlayınız. Dolayısıyla, bilgileriniz tazeyken üstüne ekleme yapabilirsiniz.

– Sınava Hazırlanırken Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

 1. Eğitim sırasında biz sizlerin genel bilgi edinmesine ve sınav zihin yapısını edinmenize öncelik veririz. Eğitim sunumlarındaki pek çok bilgiyi hap şeklinde iletiriz. Bu yüzden eğitim sunumlarınızın üzerinden dikkatlice geçin.
 2. Bu esnada, piyasada sınava uygun olduklarını anladığımız bazı açık kaynak sorularla pekiştirme yapabilirsiniz. Örneğin şu video soru serileri:

https://www.youtube.com/watch?v=_m10EzIskS8

https://www.youtube.com/watch?v=C3NyDsl9-xk

Ancak eğer eğitim bilgi kaynaklarınızla çakışan soru olursa, eğitim bilgi kaynaklarınızın öncelikli olduğunu hatırlatırız.

Pmtraining veya prepcast sorularının kalitesi konusunda, sınavı alan arkadaşlarımızın geri bildirimleri çok iyi, ayrıca Oliver Lehmann ve Andrew Ramdayal’ın soru simulasyonları da kaliteli, buralardan soru alarak, pekiştirmelerinizi tamamlayın:

Online PMP Exams | PMP Training Prep Class & Course | PMTraining

PMP Exam Prep and PMP Training Online (project-management-prepcast.com)

https://tiaexams.com/product/pmp-exam-simulator-course/

https://www.oliverlehmann.com/free/free-pmp-practice-questions

İnternet ortamında eski versiyonlardan binlerce PMP sorusu karşınıza çıkabilir. DİKKAT: Eski versiyonların hepsi sizi yanıltacaktır. Kaynağınızın yeni sınav sistemiyle uyumlu olduğundan emin olun. Yeni sınava uyumlu olduğunu bildiren kaynaklar bulduğunuzda, sorulardan emin olmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

– Sınava Nasıl Çalışmalıyım?

Sınavda bundan sonra 200 değil 180 soru vardır. Sınav 230 dakikadan oluşuyor. Bu 180 sorunun sadece beş tanesi diğer testler için olgunlaştırılan sorular(pre-test). 175 tanesi sizin değerlendirileceğiniz sorulardır. Hiç o 5 tanesinin hangisi olduğuna takılmamalısınız. Hiç önemi yok. Ama soru tipleri değişiyor. Örneğin, bir tarafta size kutular veriyor ve bu kutuların içindeki ifadelerle diğerlerini eşleştirmeniz istenebiliyor. Ya da 4 seçenekten birini ya da 5, 6 seçenekten birkaçını seçtiğiniz sorular olabiliyor. Soru tipleri buna göre evriliyor. Peki yarım cevapladıklarınızdan puan alabiliyor musunuz? Hayır yarım cevapladıklarınızdan puan alamıyorsunuz. Tam cevaplamanız gerekiyor.

Destekleyici bilgiye nereden ulaşabileceğinizi ya da sorulara nereden ulaşabileceğinizi düşünüyorsunuzdur.

Öncelikle, lütfen yardımcı kitap olarak kullandığınız kitabın bu yeni sistem uyarlı olduğundan emin olun. Bu yazının oluşturulduğu tarih olan 12 Nisan 2022 itibariyle bu içeriğe uyumluluk gösteren iki yardımcı kitap vardır. Biri Kim Heldman’ın kitabının 10. Versiyonu, bir diğeri de Rita Mulcahy’in kitabının 10. versiyonudur. Konu anlatımı desteği olarak bunlardan faydalanabilirsiniz. Daha ziyade soru çözmeniz gerekmektedir. Sorular için gene Rita Mulcahy’in kitabının 10. versiyonundaki soru setlerinden faydalanabilirsiniz. Bunlar hep sınava doğru ilerlerken kullanabileceğiniz kaynaklardır. PMBOK® diğer tüm kaynaklarla aynı seviyede duruyor şu anda. Eğer geçmişten konuya hakimseniz ‘Peki süreçlerdeki girdi, çıktı, araç, teknikler çıkmayacak mı?’ diye soruyor olabilirsiniz. Karşınıza çıkabilir, ama çok zayıf bir ihtimaldir. Artık eğitimin içeriği insanlar(people), süreçler(process) ve iş çevresi (bussiness environment) üzerinde duruyor. Süreçler de eski süreçler değildir. Ona da yeni bir yaklaşım geldi. O da yine bizlerin eğitim içeriğinde bahsettiğimiz konular arasındadır.

– Çalışırken Hangi Kaynaklardan Faydalanabilirim? 

Öncelikle, lütfen yardımcı kitap olarak kullandığınız kitabın bu yeni sistem uyarlı olduğundan emin olun. Bu yazının gözden geçirildiği tarih olan 12 Nisan 2022 itibariyle bu içeriğe uyumluluk gösteren iki yardımcı kitap vardır. Biri Kim Heldman’ın kitabının 10. Versiyonu, bir diğeri de Rita Mulcahy’in kitabının 10. versiyonudur. Konu anlatımı desteği olarak bunlardan faydalanabilirsiniz. Daha ziyade soru çözmeniz gerekmektedir. Sorular için gene Rita Mulcahy’in kitabının 10. versiyonundaki soru setlerinden faydalanabilirsiniz. Bunlar hep sınava doğru ilerlerken kullanabileceğiniz kaynaklardır. PMBOK® diğer tüm kaynaklarla aynı seviyede duruyor şu anda. Eğer geçmişten konuya hakimseniz ‘Peki süreçlerdeki girdi, çıktı, araç, teknikler çıkmayacak mı?’ diye soruyor olabilirsiniz. Karşınıza çıkabilir, ama çok zayıf bir ihtimaldir. Artık eğitimin içeriği insanlar(people), süreçler(process) ve iş çevresi (bussiness environment) üzerinde duruyor. Süreçler de eski süreçler değildir. Ona da yeni bir yaklaşım geldi. O da gene bizlerin eğitim içeriğinde bahsettiğimiz konular arasındadır.

PMI®’ın Referans Gösterdiği Kaynaklar

 1. Agile Practice Guide, Project Management Institute
 2. A Guide to the Project Management Body of Knowledge, Project Management Institute
 3. Project Management: A System’s Approach to Planning, Scheduling and Controlling, Harold KERZNER
 4. Effective Project Management: Traditional, Agile, Extreme, Hybrid, Robert K. WYSOCKI
 5. Fundamentals of Technology Project Management 2nd Edition, Colleen GARTON with Erica McCoulloch
 6. Project Managers Portable Book 3rd Edition, David Cleland and Lewis Ireland
 7. Information Technology Project Management 7th edition, Kathy Schwalbe
 8. Essential Scrum: A Practical Guide to The Most Popular Agile Process, Kenneth S.Rubin
 9. Project Management: The Managerial Process, Erik Larson
 10. The Project Management Tool Kit: 100 Tips and Techniques for Getting the Job Done Right, Tom Kendrick

– PMP Sınavında Kaç Soru Var, Ne Kadar Sürem Var?

2 Ocak 2021 itibariyle sınavda 200 değil 180 soru vardır. Bu 180 sorunun sadece beş tanesi diğer testler için olgunlaştırılan sorulardır (pre-test). 175 tanesi sizin değerlendirileceğiniz sorulardır. Hiç o 5 tanesinin hangisi olduğuna takılmamalısınız. Aynı zamanda soru tipleri de değişiyor. Örneğin, bir tarafta size kutular veriyor ve bu kutuların içindeki ifadelerle diğerlerini eşleştirmeniz istenebiliyor. Ya da 4 seçenekten birini ya da 5, 6 seçenekten birkaçını seçtiğiniz sorular olabiliyor. Soru tipleri buna göre evriliyor. Peki yarım cevapladıklarınızdan puan alabiliyor musunuz? Hayır yarım cevapladıklarınızdan puan alamıyorsunuz. Tam cevaplamanız gerekiyor.

Sınav molalar hariç 230 dakikadır. Her 60 sorudan sonra 10 dakika mola hakkınız vardır. 10 dk dan kısa süre kullanmak isterseniz istediğiniz zaman sayacı durdurup sınava devam edebilirsiniz.

– Sınav, canlı ve uzaktan nasıl yapılıyor? Hesap makinesi, müsvedde kağıdı vs. yanımızda bulundurabiliyor muyuz?

Sınav molalar hariç 230 dakikadır. Her 60 sorudan sonra 10 dakika mola hakkınız vardır. 10dk dan kısa süre kullanmak isterseniz istediğiniz zaman sayacı durdurup sınava devam edebilirsiniz. İstemezseniz mola hakkınızı kullanmayabilirsiniz. Sınav esnasında yanınızda su hariç bir şey bulundurmanıza izin verilmiyor

Sınav ortamı, başvuru, hazırlık süreçleriyle ilgili bilgilendirmelerimize https://liderlerveprojeler.com.tr/pmp-online-sinav-surecine-dair-bilgiler/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

– Sınavda Nelere Dikkat Etmeliyim?

Yanınızda kimlik kartı bulundurunuz ve tüm belgelerinizde isminiz aynı olsun. Başvuruda kullandığınız isimle kimlikteki isim aynı olmalıdır!

Daha detaylı bilgi edinmek için: https://liderlerveprojeler.com.tr/pmp-online-sinav-surecine-dair-bilgiler/

– Yanlış Cevaplar Doğru Cevapları Götürüyor mu?

Hayır.

– PMP Sınavında Çevik ve Hibrit Soruların Katılımcı Görüşlerine Göre Dağılım Aralığı Nasıldır?

PMI yeni sınav sisteminde soruların %50’sinin çevik ve hybrid tabanlı olacağını daha önce açıklamıştır. Ancak yine de sınava hazırlananlar çevik ve hybrid sorularının ne ağırlıkta ve nasıl geleceğini merak etmektedir. Bu konu ile ilgili yakın zamanda sınavı giren katılımcılarımızın bir kısmı soruların çoğunluğunun çevik ve hibrit proje yönetimi temelli geldiğini belirtirken bazı katılımcılar da bu oranın %35-40’larda olduğunu belirtiyor.

Bu konudaki tahminimiz bu yorumların daha ziyade çevik ve hibrit algımıza bağlı olarak değiştiği ve soruların da klasik, çevik ve hibrit proje yönetimi konularında daha bütünsel çerçevede oluşturulduğu yönündedir. Sorular, her bir aday için soru veri tabanından, rastgele çekilmektedir. Bu yüzden bazı adaylara daha kısa, bazı adaylara daha uzun sorular; veya bazı adaylara daha hibrit, çevik vurgusu hissettiren sorular çıkabilmektedir. Bu yüzden sınavı alanların soruların yüzde ağırlığıyla ilgili algısı değişiklik gösterebilmektedir.

– Sınavı Tek Seferde Geçemezsem Ne Olur?

Bir uygunluk döneminde (bir yıl) sınavı 3 kez alma hakkınız vardır, ancak her bir sınav için ücret ödemeniz gereklidir. Eğer aynı uygunluk döneminde 3 kez sınavı alıp, geçemezseniz, PMI, sonraki bir yıl boyunca sınava başvurunuzu kabul etmez.

– 2 Ocak 2021’de Yapılan PMP Sertifikasyon ( PMP Certification ) Değişikliğinin Sebebi Nedir?

Bu değişikliğin temel sebebinin, belli bir format veya süreç izlemekten ziyade, proje yönetiminin “prensipler” üzerinde var olması, koşullara uygun, esnek bir mesleğin prensiplerine vurgunun daha önemli hale gelmesinden kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Bu esnekliğe ve farklı türlerdeki yetkinliklerimize vurgu yapmakta çok önemli fayda gördüğümüzü belirtiriz. Teknik, liderlik ve iş ve strateji yetkinliklerine vurgumuz eğitimlerimizde hali hazırda önemli bir unsurdur. Sınava giriş için hangi tarihi hedeflerseniz hedefleyin, proje yöneticiliğinde dijitalleşen dünyaya ayak uydurmamızı sağlayacak bu yetkinliklerin farkında olmamız gerektiğini  değerlendiriyoruz.

PMP sınavı yol haritası yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Eğitim takvimimize buradan ulaşabilirsiniz.

PMP sınavı başvuru adımları ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Evden sınav alma süreci ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

PMP Hazırlık Eğitimimizle ilgili merak ettiğiniz sorular ve cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

PMP Eğitimi İstanbul