Evden PMP® Olma Zamanı – Online Sınav Süreci Nasıl İlerliyor

Geçirdiğimiz bu süreçte PMI® PMP® sınavını online olarak alabilme imkanını sizlere sunuyor. Peki PMP® online sınav sürecinde başvurular nasıl oluyor? Sınava evden girerken nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Sizlerle paylaşıyoruz.

Geçtiğimiz Mart ayının sonunda yaşadığımız geçirdiğimiz salgından dolayı PMI® sınav tarihi alan katılımcılara sınavların iptal olduğuna dair mailler atmaya başlamıştı. Daha sonra PMI® online olarak sınav alınabileceği ile ilgili çalışmalar yürüttüğünü duyurmuştu.

Bütün işlerimizi online olarak sürdürdüğümüz bu süreçte PMP® sınavını da online olarak evinizde ve gözetmen eşliğinde alabilmektesiniz.

Online Sınavı Evden Almak için İhtiyacınız Olanlar

 • Web kamerası olan bir bilgisayar
 • Sıkıntısız bir internet bağlantısı
 • Sınavı gerçekleştirirken birkaç saat durabileceğiniz sessiz bir ortam

PMP Online sınav sisteminde gün içerisinde her 15 dakika için randevu alabilmektesiniz.

Başvurunuzu yapıp, sınav tarihinizi aldıktan sonra Pearson Vue’nun size yolladığı mailleri takip etmeniz oldukça büyük önem taşımakta. Pearson Vue sınavın öncesi ve sonrasında uymanız gereken kuralları sizlere mail olarak atıyor.

Sınav tarihinizi almadan önce size kameranız, mikrofonunuz ve internet bağlantınızın uygun olup olmadığına dair test yapıyorlar.

Sınav esnasında telefonunuzun ulaşamayacağınız bir yerde bulunması da online sınav kuralları arasında.

Sınav tarihiniz aldıktan sonra, sınava iki gün kala ve sınavdan 30 dakika önce kameranız, mikrofonunuz ve internet bağlantınızı test etmek için Pearson Vue tarafından size mail geliyor. Maildeki link ile bilgisayarınıza bir uygulama iniyor, telefon numaranızı giriyorsunuz. Uygulama indikten sonra teknik testleri geçerseniz telefonunuza gelen link ile Pearson Vue web sayfası üzerinden size açıklanan yönergeler ile

 • Fotoğrafınızın
 • Sürücü Belgenizin veya pasaportunuzun
 • Sınava gireceğiniz masanın

Fotoğraflarını sisteme yüklüyorsunuz.

Bağlantı ile alakalı teknik testi ve fotoğraflarınızı başarılı bir şekilde geçtikten ve yükledikten sonra telefonunuza başarılı mesajı geliyor (Bu süreci gerçekleştirdiğiniz esnada sistem tarafından kamera ile kayıt alındığınızı da hatırlatmak isteriz).

Önemli bir uyarı olarak;

Online sınavınıza girmeden 30 dakika önce sisteme (bağlantı testi ve fotoğraflar yüklenecek) login olmanız gerektiğini hatırlatırız.

30 dakika önce girerek Sınavı Başlat butonu ile bilgisayarınıza yüklenen uygulamada ilk 15 dakikada bağlantı testinizi ve fotoğraf yükleme işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra son 15 dakika da bu verilerle ilgili kontroller yapılıyor.

Tüm süreçler boyunca kameranızdan kayıt altına alındığınız bilgisini önemle hatırlatıyoruz.

 • Odaya biri girerse
 • Bilgisayar başından ayrılırsanız
 • Kamera görüş açısından uzaklaşırsanız vb. durumlarda sınavınızın iptal olacağı bilgisi de size bildiriliyor.

Sınav başladığında;

 • Bir sorun yaşadığınızda soru sorabileceğiniz bir chat ekranı
 • 240 dakikalık sürenizi geriye sayan kronometre
 • Hesap makinesi
 • Beyaz tahta
 • İstediğiniz soruya geri dönmek için kullanacağınız bir buton bulunmakta.

Sınav süresince size bir kez 10 dakikalık bir ara veriliyor. Ve bu aradan sonra ilk bölümde işaretlediğiniz sorulara geri dönemiyorsunuz. 10 dakikalık araya girmeden önce ilk bölümdeki sorularınızı kontrol etmenizi önemle hatırlatırız. 10 dakikalık arayı sistem otomatik olarak başlatıyor, bu nedenle zamanı iyi kontrol etmeniz büyük önem taşıyor. Arayı 10 dakika bitmeden bitirebilirsiniz.

** Chat ekranından size gözetmen bir problem olup olmadığını sorabilir, bir probleminiz olduğunda siz chat ekranından yazabilirsiniz.

Soruları bitirdikten sonra ikinci bölümünde son kontrollerini yapmanız halinde sınavınızı bitirebilirsiniz. Sınavı bitir butonuna bastıktan sonra sizlere iki kere emin misiniz diye soracaktır. Sınavınız bittiğinde açılan ekranda başarılı olup olmadığınız bilgisi sizlerle paylaşılıyor. Ve ayrıntılı cevaplar ve PMP sertifikanız size birkaç iş günü içerisinde size mail olarak iletiliyor.

 

Online PMP® sınavı hakkında PMI duyurusunu incelemek için tıklayınız.

Eğitim takvimimizi görmek için tıklayınız.

Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Evden PMP sınavı alma süreci ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş