PMP® Sınavı Geri Bildirimi-Ebru Tanburacı

Ağustos Ayı PMP Sertifikasyon Hazırlık Eğitimi katılımcımız Ebru Hanım, sınavı başarıyla geçti. Sınava hazırlanma ve sınav sürecindeki deneyimlerini bizimle paylaştığı için teşekkür ederiz. Yazımızın sonunda; eğitim takvimimiz ve eğitim katılımcı görüşlerini bulabilirsiniz.

PMP deneyimimi paylaşmak isterim. Sınava, tamamen Türkçe kaynaklardan hazırlandım. 35 saatlik eğitimin bitmesinden sonra Cloned Questions çözdüm, genel başarım %60’tı. Sonrasında eğitim sırasında aldığım notları da kontrol ederek sunumların üzerinden geçip, konuyu daha detaylı anlamaya çalıştım.  Dilek Hanımın da özellikle belirtiği gibi satır satır çalışmak değil, konuyu anlamaya ve PMI Mindset ögrenmeye çalıştım.

İki haftalık bir süre sonunda Cloned Questions tekrar çözmeye başladım. İlk seferden farklı olarak takıldığım sorularda konu başlıklarını not aldım, örneğin risk yönetimi adımları ve Delphi tekniği gibi. Bu konuları slaytlar üzerinden tekrar gözden geçirdim. İkinci kez soruları çözdüğümde ise başarı oranım %82’ye yükseldi.

Bu sırada Jeff Sutherland’ın “Scrum – İki Katı İşi Yarı Zamanda Yapma Sanatı kitabını da okumaya başladım. Agile süreçlerini içselleştirmek için oldukça verimli olduğunu söyleyebilirim.

Study Hall plus satın aldım, 5 deneme sınavı 20 mini deneme sınavı olması daha çok soru çözebilmem adına ilk anda mantıklı gelmişti. Öncelikle alıştırma sorularını çözüp yanıtları dikkatlice okudum. Bu sorular sınav sorularına yakın olmamakla birlikte soru yanıtlarını cevapladığınız anda konu detayı ile açıkladığı ve benim zaman kısıtım olmadığı için oldukça verimli oldu. Bu sorularda başarı ortalamam %73’tü. Mini deneme sınavlarında ortalama %70 civarı bir başarım vardı. Sonrasında gerçek süreli deneme sınavlarına geçtim. İlk deneme sınavında %72 başarı sağlayınca sınava girmeye karar verdim ve deneyimlerimi yazmaya başladım.  2. deneme sınavında % 68 aldım. 3., 4. ve 5. deneme sınavlarında, giderek başarı ortalamam düştü ve ben panikledim. Yanlış yaptığım soruları tekrar gözden geçirdiğimde, özelikle 5. sınavda expert sorularının 54 adet olması sebebiyle başarı ortalamamın düştüğünü fark ettim. Tavsiyem, plus alınmasına gerek olmadığı yönünde, 3. deneme sınavından sonra expert soruların sayısı artığı için başarı düşüyor ve motivasyon kaybı yaşanıyor.

Hazırlık sürecinde slaytların çıktısı, Cloned Questions ve Study Hall’den yararlandım

Sınavı Pearson onVue sistemi üzerinden evden aldım. Sınav öncesi Pearson onVue ile bilgisayarımı test ettim. Sınav saatinden 30 dakika önce sistemi açabiliyorsunuz. Kimliğimin ve sınavı alacağım ortamda yalnız olduğumu gösteren fotoğrafları yükledim. Gözetmenin aksanı gereği iletişim kurmakta zorlandım ama chat kısmında yazılı olarak iletişim kurmak oldukça kolay oldu. Telefonumu masadan kaldırmamı ve nereye koyduğumu göstermemi istedi.

Tüm kontroller tamamlandıktan sonra sınava başladım. Kritik bir uyarı, mola süresi başladığında mutlaka “mola başlat” butonuna basmadan masadan kalkmamanız gerekiyor. Türkçe çeviriler oldukça başarılıydı. Birkaç soruda çeviri yeterli olmadığı için İngilizce olarak soruyu okudum. Sınava girecek arkadaşlarıma başarılar dilerim.

 

Proje Yönetimi ve PMP Eğitimlerimiz için https://liderlerveprojeler.com.tr/proje-yonetimi-ve-pmp-egitimleri/

Eğitim Takvimimiz: https://liderlerveprojeler.com.tr/etkinlik-takvimi/

Katılımcı Görüşleri: https://liderlerveprojeler.com.tr/katilimci-goruslerimiz/

 

Bu gönderiyi paylaş