PMI (Project Management Institute) Sınav Koşulları S.S.S

  • 0
  • Nisan 15, 2022

Portföy Description

– Evden online sınav süreci nasıl olacak? Sınavı almak için nereden başvuru yapmalıyım?

Evden sınavı alma sürecinizle ilgili olarak sitemizde yer alan yazımızı linkten https://liderlerveprojeler.com.tr/pmp-online-sinav-surecine-dair-bilgiler/ okuyabilirsiniz.

– Sınavı evden alırken bağlantımın kopmasına karşı ne yapabilirim? 

İnternet bağlantınızın kopması ya da elektriklerin kesilmesi sınavınızı sekteye uğratabilir. Bizim önerimiz;

-Mutlaka önceden şarjı doldurulmuş bir laptopla (elektriklerin gitmesi durumunda kendi bataryasıyla dayanabilmeli) sınav anında hazır bulunulmalı,

-Wi-Fi yerine (elektriklerin gitmesi durumunda internet bağlantınız kopabilir) kendi telefonunuzda olan mobil veri (telefonlarınızın da tamamen şarj olduğundan emin olmalısınız) ile internet bağlantınızı sağlamalı,

-İnternet bağlantınızın kuvvetli olması için sınavı alacağınız lokasyonun çekim gücü yüksek bir yer olduğuna dikkat etmelisiniz.

– Online sınavda araç gereç kullanmamıza izin veriliyor mu? (Kağıt, kalem, hesap makinesi vs.)

Sınav esnasında ekranda beyaz tahta ve hesap makinesi olduğu için hiçbir şeye izin verilmiyor.

– PMP sınavının ön şartlarından olan son 8 yılda en az 36 ay proje liderliği veya yönetimi tecrübesini nasıl belgelendirmemiz gerekiyor?

PMI.org web sitesinde başvuru yaptığınız ekranda “Project Title/ Projenizin adını “(Örneğin: CRM Construction Project), “Organization/ Organizasyonunuzu” (Örn: xxxx Software Company) ve projedeki rolünüzü (Örn: Project Assistant/ Leader or Planning Manager) şeklinde doldurduktan sonra çalıştığınız projede aldığınız rol kapsamında 200-500 kelime arasında bilgi vermeniz gerekecek. Eğer başvurunuz sonrası denetime kalırsanız beyan ettiğiniz bilgileri gösterdiğiniz referans kişisinden (proje yöneticiniz veya üst düzey yönetici olabilir) imzalamasını isteyerek PMI®’a kargolamanız gerekecektir.

Başvurunuz esnasında takip etmeniz gereken adımları buradan da inceleyebilirsiniz https://liderlerveprojeler.com.tr/pmp-sertifikasyon-sinav-basvuru-adimlari/ 

– Kendi şirketimde proje lideriyim. Bu durumda proje yönetimi deneyimini beyan ederken ilgili kişiler olarak kimleri belirtmeliyim?

PMI, proje yönetimi deneyiminizi belirttiğiniz esnada referanslarınızı da belirtmenizi ister. Bu referanslar sizin çalışmalarınıza şahitlik etmiş ve çalışmanız konusunda fikri olan eş seviyede kurum içi / kurum dışı kişiler olabilir. Çalıştığınız proje paydaşları içindeki kuruluşlar ve tedarikçileriniz bu anlamda referans olarak belirtilebilecektir.

– Proje yönetimi deneyimi beyanını bildirirken 10 yıl önce çalıştığım projeler var. Bunları da beyanıma deneyim olarak ekleyebilir miyim? Hangi zamanlardaki proje yönetimi deneyimlerim PMI tarafından geçerli kabul edilir?

PMI son 8 sene içerisindeki 4500 saatlik proje yönetimi deneyiminizi esas alır. Başvurduğunuz tarihten itibaren geriye dönük olarak son 8 seneyi esas alarak proje yönetimi deneyiminizi yazınız. Örneğin 2022’de sınava başvuran bir kişi için 2014’e kadar olan proje yönetimi deneyimi beyanı geçerli sayılacaktır.

– Aynı anda iki projede yer aldım. Proje yönetimi deneyimi beyanı sırasında saat hesabını 2 ile mi çarpacağım yoksa özel bir ayrım yaparak süreçleri bölüştürecek miyim?

PMI, aynı dönemdeki proje yönetimi deneyimlerinizi tek bir deneyim olarak kabul eder. Çünkü projelerinizdeki eforunuzu ve zamanınızı bu anlamda ölçeklendirerek (50-50 ya da 70-30 gibi) kullandığınızı esas alır. Bu yüzden farklı zamanlardaki toplam 4500 saatlik deneyime ihtiyacınız vardır.

– Yönettiğim proje kapandı. Kapanan projede geçirdiğim süre proje yönetimi deneyimi beyanı içinde yer alabilir mi?

Elbette alabilir. Projenizin ya da projeyi yaptığınız kuruluşun kapanmış olması sizi etkilemeyecektir. 

– Şu an üzerinde çalıştığım bir proje var. Sınav tarihine kadar saat bazında yeterli rakamı tutturuyor olacağım ancak başvuru sırasında bu ana sıkıntı teşkil eder mi?

Evet eder. PMI, proje yönetimi deneyimi olarak başvurduğunuz tarihleri esas alır. Başvurunuzu yaptığınız sırada PMI, deneyimlerinizi kayıt altına alırken başlangıç ve bitiş tarihi belirtmenizi isteyecektir. Bitiş tarihi olarak gelecek bir tarih veremeyiz.

– Sınav başvurumda denetime kalmadım fakat hala sınav günü tespit etmedim. Yeniden başvuru yapmam gerekecek mi?

PMP® sertifikasyon sınavınız için uygunluk aldıktan sonra uygunluğunuz 1 yıl boyunca geçerlidir. 1 yıl içerisinde istediğiniz zamana sınav tarihinizi alabilirsiniz. 1 yıl içerisinde başvuru yapmazsanız tekrar başvuru yapmanız gerekir.

– Sınavı Türkçe alabilmek için başvuru sırasında nelere dikkate etmem gerekir?

Şu an itibariyle sınavı evden almanız da mümkün ancak yine de sınav takvimlemeniz Pearson VUE üzerinden yapılıyor. Başvurunuz sırasında language – dil sorusuna mutlaka Türkçe diye cevap vermeniz gerekir. Bu, sınav dilinizin sadece Türkçe olacağı anlamına gelmiyor.

Sınavda İngilizce, tüm dillerin yanı sıra görebileceğiniz esas dil olarak tanımlanmıştır. (Yani İngilizce, Sınavın Default Dilidir)

Mevcut durumda language kısmını Türkçe olarak işaretlediğinizde sınavda sorular ekranda Türkçe olarak görünecektir. Sınavın İngilizcesi için ekranda bulunan düğmeye basmanız gerekecektir.

– Yurtdışında yaşıyorum, eğitimi aldıktan sonra sınavın online olmaması durumunda problem yaşar mıyım?

Hayır yaşamazsınız. Online sınav sistemi kalıcı hale gelmiştir.

Eğitim takvimimize buradan ulaşabilirsiniz.

Eğitiminizi bir Basic ATP’den alarak sahip olacağınız avantajların yanı sıra Premier PMI-ATP ®️ (Authorized Training Partner) bir kuruluş olarak, eğitimlerini bizden alan katılımcılarımız için PMI sertifikasyon sınav ücretlerinde indirim sağlayabilmekteyiz.Sınav indirimi sağlanabilmesi için PMI üyeliğinizi almış olmanız gerekmektedir. Tüm sertifikasyonlar için indirim tablosunu aşağıda bulabilirsiniz.

PMI Üyeliği / Temel Sınav Paketleri
  PMP CAPM ACP PMI-RMP PMI-PBA
Üyelik Ücreti 129 $ 129 $ 129 $ 129 $ 129 $
Sınav Ücreti (Üyeler) 324 $ 180 $ 348 $ 416 $ 324 $
Liste Fiyatı 453 $ 309 $ 477 $ 545 $ 453 $
ATP İndirimi 57 $ 32.5 $ 61 $ 73 $  57 $
ATP Fiyatı 396 $ 277.5 $ 416 $ 472 $ 396 $