PMI-ACP (Agile Certificated Practitioner) SINAVI HAZIRLIK SÜRECİM

Hazırlık için ayrılan süre: 2.5 ay

Temel kaynaklar: Agile Practice Guide

Scrum Guide

Scrum.org

Sınava giriş tarihi: Kasım 2020

Sınava girmenin ön koşulu olan 21 saatlik Agile Certificated Practitioner (ACP) eğitimini tamamladıktan sonra sınava hazırlık için ayırdığım süre 2.5 aydı. İş yerindeki agile uygulamaları tecrübem ve aldığım eğitimin oluşturduğu temelin üzerine konu hakkında derinleşmek için başvurduğum ilk kaynak “Agile Practice Guide” oldu. Kitapta anlatılan her bir uygulamayı ve geçen terimleri anlamaya gayret ettim. Bu kitapla birlikte paralelde yararlandığım ikinci kaynak “Scrum Guide”dı. Bir kere baştan sonra okudum. Sonrasında farklı durumlarla ve sorularla karşılaştıkça tekrar dönüp sık sık üzerinden geçtim. “Scrum Guide”ı daha iyi anlamak için Scrum.org “Resources” bölümünde “Scrum Guide” içeriğinin daha ayrıntılı ve görsellerle açıklanmış yazılarını okudum. Bu süreçte karşılaştığım terimleri google’da aratarak farklı kaynaklara ve özellikle anlamaya ve hatırlamaya yardımcı olacak görsellere ulaştım. Uygulamalar arasındaki karşılaştırmalı tablolar hangi uygulamayı hangi durumlarda kullanmak gerektiğini daha iyi anlamam için yardımcı oldu.

Linkedin’de agile ile ilgili paylaşımlar yapan hesap ve kişileri takip etmek ise farklı yaklaşımlar görmeye, yeni sorular sorup cevaplar aramama ve uygulamaları daha iyi anlamama yardımcı oldu.

Bütün sınav içeriğinin üzerinden geçtikten ve kavradıktan sonra soru çözmeye başladım. Soru çözmek, farklı durumlarla karşılaşıp üzerine düşünmek için çok faydalı oldu. Udemy’de Joseph Philips’in soru setlerini aldım. Deneme sınavlarında iyi sonuçlar alana kadar konuların üzerinden geçmeye ve soru çözmeye devam ettim.

Kasım 2020’de girdiğim sınavda benim karşıma çoğunlukla durum soruları çıktı. “Scrum master” & “agile practitioner” ya da “product owner” gibi rollerde olduğunuz durumlar anlatılıyor ve “First thing to do” & “ Best thing to do” soruları soruluyor. Süre ve çoğunlukla sorular uzun olduğu için sınavın sonlarına doğru da dikkati kaybetmemek önemli. Uzun sorularda anahtar cümleleri ve kelimeleri yakalamak önemli oluyor.

Sınav öncesinde masanızın boş olduğunu göstermek için farklı açılardan fotoğraf çekmeniz ve yüklemeniz bekleniyor. Sınav süresince de sınav gözetmeni sizi kameradan izliyor. Gözetmenle gerektiğinde yazılı iletişim kurabiliyorsunuz.

Yazar: Yeşim Sürer

Çevik (Agile) Eğitimlerimiz için https://liderlerveprojeler.com.tr/cevik-agile-egitimleri/

Eğitim takvimimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş