PMI Sertifikaları

1969 yılında kurulmuş olan PMI, bu alanda önde gelen profesyonel bir birliktir ve proje yönetme becerilerini kullanan milyonlarca proje uzmanı ve bireyden oluşan büyüyen küresel bir topluluğa öncülük etmektedir. Bu profesyoneller ve “fark yaratanlar”, dünya çapında işletmeler ve toplum için sürekli olarak daha iyi sonuçlar yaratmak için çabalarlar. Küresel savunuculuk, ağ oluşturma, iş birliği, araştırma ve eğitim yoluyla PMI, organizasyonları ve bireyleri kariyer yolculuklarının her aşamasında daha akıllı çalışmaya hazırlar, böylece bireyler değişim dünyasında başarıya ulaşabilirler. PMI, dünya çapında tanınan standartları, sertifikaları, çevrimiçi kursları, düşünce liderliğini, araçları ve dijital yayınları sunmaktadır.

PMI sertifikaları, gelecekteki işverenlere, giderek artan proje taleplerini karşılamak için pratik bilgi, anlayış ve profesyonel uzmanlığa sahip olduğunuzu gösterir. Tüm deneyim seviyeleri için tasarlanmış sertifikalarla, kariyerinizi geliştirmek ve hızlandırmak için her zaman en uygun bir sonraki adım vardır.

PMI sertifikalarını 0-3 yıl arası deneyim gerektiren ve 3 yıl ve üzeri deneyim gerektiren sertifikalar olarak gruplandırabiliriz. CAPM® (Certified Associate in Project Management), PMI-ACP® (PMI Agile Certified Practitioner), DASM™ (Disciplined Agile Scrum Master) ve DASSM™ (Disciplined Agile Senior Scrum Master) PMI’ın 0-3 yıl arası deneyim gerektiren sertifikalarıdır.

PMP® (Project Management Professional), PMI-PBA® (PMI Professional in Business Analysis), DAVSC™ (Disciplined Agile Value Stream Consultant) ve DAC™ (Disciplined Agile Coach) PMI’ın 3 yıl ve üzeri deneyim gerektiren sertifikalarıdır.

PMI-RMP® (PMI Risk Management Professional) sertifikası ise uzmanlık sertifikaları arasında yer almaktadır. PMI sertifikaları ve gereklilikleri ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için https://www.pmi.org/certifications/become-a-project-manager/certification-framework bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

PMI verilerine göre 2022 yılı Kasım ayı itibariyle Türkiye’de toplam 3.803 PMI sertifikası sahibi bulunuyor. Aşağıda yer alan tabloda sertifika sayılarını inceleyebilirsiniz.

PMP® 3.727
CAPM® 43
PMI-ACP® 96
PMI-RMP® 32
PMI-PBA® 20
DASM™ 7
DASSM™ 12

 

Son söz olarak özellikle PMP®️ sertifikası sahiplerine ihtiyacın giderek arttığı bu dönemde proje yönetimi alanında gidecek çok yolumuz olduğunu söyleyebiliriz.

Sertifkasyon eğitimlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş