PMP Sınavı Hazırlık Yol Haritası

Pmp sınavına hazırlanan herkesin en çok sorduğu sorulardan biridir: “PMP Sınavına nasıl hazırlanmalı?” Biz de sizler için bu “PMP Sınavına nasıl hazırlanmalı?” sorusunu yanıtlamak için bir pmp yol haritası yazısı düzenledik.

1. Her şeyden önce, PMP sınavı sorularına çok yakın olduğu, sınava giren arkadaşlarımız tarafından bildirilen PMP sınavı hazırlık sürecinizdeki en önemli adımlardan biri olan Cloned Questions’a (Klonlanmış sorulara) göz atın. (Cloned Questions sadece Premier ATP’ler tarafından sağlanır) Böylece PMP sınavı hazırlık sürecinde konu çalışırken  hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiği ortaya çıkar. DİKKAT: çözün demiyoruz, sadece sorular hakkında bilginiz olsun, çalışmanızı bu doğrultuda yapın.

2. Eğitim sırasında biz sizlerin genel bilgi edinmesine ve PMP sınavı hazırlık döneminde PMP  sınavı zihin yapısını edinmenize öncelik veririz. Eğitim sunumlarındaki pek çok bilgiyi hap şeklinde iletiriz. Bu yüzden eğitim sunumlarınızın ve PMI – LO üzerinde bulunan el kitabınızın (Student Manual) üzerinden dikkatlice geçin.

3. Her bir eğitim modülünün üzerinden gidip, erişim anahtarınız ile ulaşabileceğiniz, modül bazlı oluşturulmuş “Classroom PMP Exam Activities” i çözerek ilerleyin. (Erişim anahtarları ATP kuruluşlar tarafından sağlanır)  Buradaki sorular daha çok “şu durumda ne yapabilirsiniz, bu aşamada hangi adımları takip etmelisiniz” gibi, açık uçlu sorulardır. Her eğitim modülünün sonunda kendinizi bu sorulara göre düşünmeye sevk etmek, çalıştığınız konuların zihninizde yerleşmesini sağlayacak.

4. Bu esnada, piyasada sınava uygun, kalite olarak ortalamanın üstü olduklarını anladığımız bazı açık kaynak sorularla pekiştirme yapabilirsiniz. Örneğin şu video soru serisi:

https://www.youtube.com/watch?v=C3NyDsl9-xk

Ancak eğer eğitim bilgi kaynaklarınızla çakışan soru olursa, eğitim bilgi kaynaklarınızın   öncelikli olduğunu hatırlatırız.

5. Cloned questions’ı mutlaka, cevabınızın üzerinden giderek, her sorunun mantığını anlayarak çalışın.Sınav için en önemli kaynaklar olan PMBOK Guide v6, PMBOK Guide v7 ve Agile Practice Guide’ın üzerinden hızlıca geçin. Bu kaynaklardaki bilgiler size yabancı değil, sunum ve Student Manual’ınızdaki bilgiler bu kaynaklardan besleniyor, ancak kaynakların kendisinde bilginin ele alınış şekline göz atmanızda / aşikar olmanızda fayda var.

Soruları çözme aşamasına geldiğinizde ise soruları 20-25’erlik setlere bölmenizi tavsiye ederiz. Bu şekilde doğru ve yanlış cevaplarınızı daha kolay gözden geçirebilirsiniz. Özellikle yanlışın nerede olduğuna iyice göz atmanızı tavsiye ederiz. Soruları birkaç kere çözmeniz de mantığı oturtmanız açısından iyi olacaktır.

6. Pmtraining,  prepcast ve tiaexams’in sorularının kalitesi konusunda, sınavı alan arkadaşlarımızın geri bildirimleri çok iyi, ayrıca Oliver Lehmann ve Andrew Ramdayal’ın soru simulasyonları da kaliteli, buralardan soru alarak, pekiştirmelerinizi tamamlayın:

Üyelik ücretli. Soruların doğrudan PMI tarafından oluşturulduğu için sınavla uyumu ve sınava hazırlamada çok kuvvetli. Studyhall için geri bildirimlerde “sadece buradaki sorularla hazırlanıp çok Rahat ettiğini” belirtenler de var, “sınavdaki uzun soruların buradaki sorulara çok benzemesinden dolayı sınava hazırlanmakta çok iyi olmakla birlikte sorularının sınava nazaran bir tık daha zor” olduğunu iletenler de. Ama sınav yolculuğunda önemli bir kaynak.

7. DİKKAT: İnternet ortamında eski versiyonlardan binlerce PMP sınavı hazırlık  sorusu karşınıza çıkabilir.  Eski versiyonların hepsi sizi yanıltacaktır. Kaynağınızın yeni sınav sistemiyle uyumlu olduğundan emin olun. Yeni sınava uyumlu olduğunu bildiren kaynaklar bulduğunuzda, sorulardan emin olmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş