PMI Yetenek Üçgeni Evriliyor!

PMI Yetenek Üçgeni Evriliyor!

Yetenek üçgeninin değişimini PMI sayfasında aşağıdaki gibi duyurdu, bizler sizin için çevirdik, ancak değişim, proje yönetiminin nereye evrildiği konusunda önemli ipucu veriyor. Bu ipuçlarını ayrıca değerlendireceğiz.

Proje yönetimi profesyonelleri, değişen dünyamıza ayak uydurmak ve etki yaratmak için her zamankinden daha çevik ve becerikli olmalılar.

PMI her zaman proje profesyonellerini sağlam bir beceri seti geliştirmeleri için güçlendirmeye kendini adamıştır, ancak proje profesyonellerinin artık farklı disiplinleri, uygulamaları ve ayrıca diğer talep edilen becerileri içeren bir beceri setine ihtiyaçları vardır.

Proje profesyonellerinin bu değişen iş dünyasında ilerlemelerine ve daha akıllı çalışma yöntemlerini benimsemelerine yardımcı olmak için, PMI Yetenek Üçgeni’ nin kenarları aşağıdakilere odaklanacak şekilde güncellenmiştir.

Çalışma Yolları: Eskiden Teknik Proje Yönetimi

Güç Becerileri: Eskiden Liderlik

İş Zekası: Eskiden Stratejik ve İş Yönetimi

Proje profesyonelleri her zamankinden daha hızlı yaklaşan bir geleceğe hazırlanırken, proje yönetiminin temel anlayışlarının bu üç beceri kategorisiyle birleştirilmesinin gücünü görüyoruz.

Çalışma Yolları: İster öngörücü, çevik, tasarım odaklı düşünme, isterse hala geliştirilecek yeni uygulamalar olsun, günümüzde bir işin birden fazla yolu olduğu açıktır. Bu nedenle, profesyonelleri mümkün olduğu kadar çok çalışma yönteminde ustalaşmaya teşvik ediyoruz – böylece doğru tekniği doğru zamanda uygulayabilir ve başarılı sonuçlar alabilirler.

Güç Becerileri: Bu kategori kişiler arası beceriler, işbirlikçi liderlik, iletişim, yenilikçi bir zihniyet, amaca yönelik yönelim ve empatiyi içerir. Ekiplerin bu becerilere sahip olmasını sağlamak, değişiklik yapmak için kritik bir bileşen olan çeşitli paydaşlar üzerinde etki sahibi olmaları durumunu mümkün kılar.

İş Zekası: İş zekasına sahip profesyoneller, organizasyonlarındaki ve endüstrilerindeki makro ve mikro etkileri anlarlar ve iyi kararlar almak için işleve özel veya alana özel bilgiye sahiplerdir. Her seviyedeki profesyonellerin etkili karar vermeyi geliştirebilmeleri, projelerinin daha geniş organizasyonel strateji ve küresel eğilimlerin büyük resmiyle nasıl uyumlu olduğunu anlayabilmeleri gerekmektedir.

Ve bugünün projeleri geniş bir dizi beceri ve yetenek gerektirdiği için PMI size yeni beceriler geliştirmeniz ve bir sonraki proje zorluğunuzun üstesinden gelmeniz için ihtiyaç duyduğunuz araçları ve içgörüleri sağlamaya odaklanmaya devam edecektir. PMI Yetenek Üçgeni’ne yapılan bu güncelleme, mesleğimizin sürekli gelişen ortamında güvenle gezinmenize yardımcı olacaktır.

 

Kaynak: https://www.pmi.org/certifications/certification-resources/maintain/pmi-talent-triangle-update

“PMI Yetenek Üçgeni Neden Evriliyor/Değişiyor? ” adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Eğitim takvimimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş